Ostatnio bardzo dużą popularnością wśród kobiet cieszą się ćwiczenia typu step. Mają one bardzo duży wpływ na nasze ciało i pozwalają zgubić zbędne kilogramy. Mało tego, odpowiednio przeprowadzone, dają widoczne rezultaty. Sam step to ćwiczenie odchudzające, do którego wykonywania potrzebujemy specjalnej platformy, a jej zaletą jest to, że jest regulowana. Ćwiczenia wykonywane na stepie są dosyć przyjemne oraz dynamiczne, gdyż wykonujemy je w rytm muzyki. Trening na stepie jest bardzo intensywny i dynamiczny. Wykonuje się go w rytm muzyki. Same ćwiczenia na stepie umożliwiają bardzo szybką utratę kalorii, spalanie tkanki tłuszczowej i wzmacnianie mięśni nóg. Dzięki takiemu treningowi poprawia się również nasze krążenie a także wydolność serca i płuc. Dobrze, jeżeli dostosujemy samą formę treningu do naszych możliwości fizycznych. Systematyczny trening na pewno sprawi, że będziemy w stanie dłużej wytrzymać na stepie a tym samym trening stanie się bardziej intensywny.
wtorek, 12 grudnia 2017
niedziela, 12 listopada 2017
Trening dolnych partii ciała
Aerobik daje nam współcześnie bardzo wiele możliwości jeśli chodzi o trening i efektywne ćwiczenia. Poprzez właściwe dobranie treningu możemy nie tylko wzmocnić nasza wytrzymałość, ale przede wszystkim wyrzeźbić sylwetkę oraz zrzucić zbędne kilogramy. Jakie więc ćwiczenia będą odpowiednie na dolną partię ciała? ABF to trening ukierunkowany na kształtowanie ud, bioder i pośladków. Są one idealne, jeśli poprzedzimy je krótką rozgrzewką. Rozgrzewka na ogół ma formę układu choreograficznego. Na sam koniec następuje zaś najbardziej wyczerpująca część a więc stretching, czyli rozciąganie. Sporo początkujących osób ma przy tej partii ćwiczeń niesamowite problemy. Oczywiście poprzez regularne uprawianie ćwiczeń, z czasem staną się one dla nas przyjemnością. Na początku najważniejsze jest to, aby się przemóc i zmobilizować do dalszych ćwiczeń. ABF daje po pewnym czasie widoczne rezultaty i co najważniejsze, działa na nas wzmacniająco.
czwartek, 12 października 2017
Spinning
Osoba chcąca poprawić swoją kondycję ma dzisiaj do wyboru naprawdę bardzo dużo rozmaitych opcji. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się siłownie oraz kluby fitness. Pamiętajmy jednak, że nieraz natłok rozmaitych fachowych urządzeń może nas wręcz przestraszyć. Tym bardziej, że nie wszyscy wiedzą, jak z nich korzystać. Co więc uczynić w takiej sytuacji. Dobrze jest zwrócić się o pomoc do trenera. Podpowie on nam, które ćwiczenia będą dla nas najlepsze i najbardziej odpowiednie. Wszystko jest również uzależnione od tego, jakie rezultaty chcemy osiągnąć. Ostatnio bardzo popularny jest tak zwany spinning. Na czym on polega? Otóż są to zajęcia przeprowadzane w kilku-, kilkunastoosobowych grupach, przy użyciu roweru stacjonarnego. Sprzęt do tego celu wykorzystywany jest jednak bardzo specyficzny i fachowy. Tempo treningu jest intensywne, a co więcej, wymagana jest intensywna praca nóg. Spinning to idealna metoda, jeśli chcemy zwiększyć naszą wytrzymałość i siłę.
wtorek, 12 września 2017
Spalanie kalorii
Celem wielu osób, które ćwiczą jest spalenie zbędnych kalorii. Pamiętajmy, że tylko wysiłek fizyczny przyczynia się do pobudzenia wydzielania substancji nazywanych aminami katecholowymi. Właśnie one są odpowiedzialne za rozpad tłuszczu, czyli lipolizę. Tym samym jeśli chcemy schudnąć, to musimy postawić na odpowiedni wysiłek fizyczny. Prócz tego, ćwiczenia mają bardzo wiele plusów. Aktywność fizyczna bowiem nie tylko ułatwia i przyspiesza chudnięcie, ale też powoduje znaczące polepszenie naszego samopoczucia. Jesteśmy wówczas mniej narażeni na nadciśnienie czy też choroby serca. Wysiłek fizyczny korzystnie również wpływa na profil lipidowy. O co tu chodzi? Otóż obniża on stężenie cholesterolu LDL, podwyższa natomiast stężenie cholesterolu HDL. Tym samym możemy znacząco zminimalizować ryzyko zachorowania na miażdżycę. Niestety bardzo wiele osób o tym w ogóle nie myśli. Za walkę ze zbędnymi kilogramami nierzadko bierze się wówczas, gdy jest już za późno.
wtorek, 15 sierpnia 2017
Dlaczego powinniśmy używać poduszek ortopedycznych?
Odpowiednia jakość snu minimalizuje ryzyko wielu schorzeń, w tym wady postawy. Zyskuje jednak na niej nie tylko nasz szkielet, ale i cały organizm. Stajemy się bardziej skoncentrowani, bardziej odporni na infekcje, czy choroby związane z sercem i układem krążenia. Odpowiednia ilość snu to także zmniejszone ryzyko występowania nowotworów, czy depresji. Krótko mówiąc – samopoczucie staje się lepsze. W dzisiejszych czasach coraz trudniej zadbać nam o odpowiednią jakość snu. W związku z tym powinniśmy używać poduszek ortopedycznych do spania. Aby jednak dobrze spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dobrane.
Poduszki ortopedyczne do spania – zanim kupie
Zanim zdecydujesz się na zakup poduszki ortopedycznej zwróć uwagę na wzrost, wagę, oraz szerokość barków mierzoną od podstawy szyi do głowy kości ramiennej. Sam rodzaj poduszek dobierany jest jednak na podstawie pozycji w której śpisz.
Rodzaje poduszek ortopedycznych
W związku z tym jeśli zasypiasz na plecach to najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku. Poduszka w kształcie wałka to opcja dla śpiących na boku. Z kolei poduszka w kształcie gwiazdy skierowana jest do osób zasypiających na brzuchu.
Poduszka w kształcie gwiazdy dla śpiących na brzuchu
Niestety, ta pozycja wśród specjalistów uznawana jest za najmniej korzystną. W tej pozycjo bowiem niemożliwe jest utrzymanie prawidłowego ułożenia głowy, co automatycznie wpływa na całą sylwetkę. Często pojawia się też uczucie dyskomfortu w okolicach karku. Z kolei nacisk jaki wywierany jest na kręgi często powoduje bóle po przebudzeniu. Zaletą spania na brzuchu jest natomiast dobra praca górnych dróg oddechowych.
Jeśli chodzi o poduszkę to najlepsza jest taka, która możliwie jak najwięcej zminimalizuje szkody spania w tej pozycji. I właśnie taką poduszką jest wyżej wspomniana poduszka w kształcie gwiazdy. Pomimo nieprawidłowego ułożenia ciała, głowa i szyja mają zapewnione odpowiednie podparcie. Tego typu poduszki jednak nie wskazane są do osób odczuwających bóle kręgosłupa.
czwartek, 10 sierpnia 2017
Spalanie kalorii a wpływ na zdrowie
Bardzo wiele osób nie przejmuje się za bardzo swoim zdrowiem. Wystarczy tu wspomnieć o tym, że niewielu z nas w ogóle regularnie się rusza, nie mówiąc o uprawianiu jakiegokolwiek sportu. Podobnie jest ze zdrowym odżywaniem się. Pamiętajmy jednak, że nieodpowiedni tryb życia prędzej czy później odbije się na naszym zdrowiu. Tak naprawdę wystarcza bardzo niewiele, mianowicie kilka minut dziennie, by znacząco poprawić własne samopoczucie. Osoby otyłe często rezygnują z podejmowania wysiłku fizycznego. Wychodzą bowiem z założenia, że i tak nie poprawi to ich sytuacji. Tymczasem z ćwiczeniami fizycznymi jest tak, że najtrudniej zacząć. Mało tego, z w przypadku treningów krótkotrwałych, bardzo często pojawia się uczucie głodu. Z tego też względu warto rozsądnie dobierać odpowiednie treningu. Tylko dłużej trwające ćwiczenia, połączone z obciążeniem, powodują opóźnienie pojawienia się uczucia głodu. Wniosek jest prosty: im dłużej trenujemy, tym mniej zjemy. Ważne jest jednak to, by brać przy tym możliwości swojego organizmu i się nie przemęczać już na początku. Może to bowiem nieść za sobą ryzyko licznych urazów czy też kontuzji.
środa, 12 lipca 2017
Czy warto stosować poduszkę ortopedyczną?
Poduszki ortopedyczne do spania cieszą się dużą popularnością. Choć zalecane są jako forma profilaktyki to przez wielu specjalistów rekomendowane są jako dodatkowy element rehabilitacji. Ich medyczne właściwości to m.in. zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa z pełnym podparciem głowy. Ponadto redukują napięcie mięśni, tym podnosząc jakość naszego snu. Czy warto więc stosować poduszkę ortopedyczną? Powyższe zalety zdają się być najlepszą odpowiedzią. Swoje zdrowotne zastosowania poduszki zawdzięczają piance z jakiej są wykonane.
Poduszki ortopedyczne – pianki
Choć na rynku mamy kilka typów to do tych najczęściej stosowanych można zaliczyć m.in. piankę poliuretanową. Tego typu pianka jest doskonałą formą profilaktyki. Dobrze zachowuje wentylacje, a przy tym nie wymaga dopasowania do kształtu szyi. Jeszcze innym rodzajem pianki jest pianka termoplastyczna (inaczej pianka z pamięcią, lub pianka visco elastić). Pianka termoplastyczna zalecana jest osobom mającym problem z kręgosłupem. W związku z tym powinny korzystać z niej osoby odczuwające bole w okolicach pleców, szyi i karku. Pełne podparcie głowy z równomiernym rozłożeniem sił nacisku na poduszkę – to jej kolejne zalety. Tego typu pianka reaguje też na temperaturę i ułożenia ciała w czasie snu.
Poduszka w kształcie wałka dla śpiących na boku
Jeśli chodzi o spanie na boku to w przypadku tej pozycji istotna jest m.in. strona po której zasypiamy, oraz ułożenie nóg. Nie mniej jednak pozycja ta jest wskazana dla zdrowia. Oprócz zregenerowanych mięśni zyskuje na niej również układ krążenia i układ trawienny. Źle natomiast wpływa na wygląd twarzy i piersi.
W przypadku poduszki ortopedyczne dla śpiących na boku zaleca się poduszkę w kształcie wałka. Posiada pełne wyprofilowanie, które umożliwia odciążenie kręgosłupa szyjnego. Tego typu poduszki gwarantują dobre ułożenie głowy. Ponadto wypełniona zostaje przestrzeń między kręgosłupem, a barkiem. W przypadku twardości poduszki – ta powinna być dostosowana do konkretnych potrzeb klienta. Dużym zaufaniem cieszą się jednak zarówno modele twarde, jak i średnio – twarde.
piątek, 16 czerwca 2017
Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną?
W ostatnim czasie poduszki ortopedyczne cieszą się ogromnym zaufaniem wśród klientów. Ci cenią sobie ją nie tylko jako sposób na profilaktykę, ale i dodatkowy element rehabilitacji. Poduszki ortopedyczne dają pełne podparcie głowy, zachowują naturalną krzywiznę kręgosłupa bez względu na pozycje w której się znajdujesz. Redukują napięcie mięśni, a co najważniejsze podnoszą jakość naszego snu. Zatem pytając, czy warto kupić poduszkę ortopedyczna do spania, odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. O jej zdrowotnych właściwościach decyduje pianka z której jest wykonana.
Rodzaje pianek
Na rynku mamy ich kilka typów. Wśród tych najczęściej stosowanych należy wyróżnić jednak piankę poliuretanową. Jest to pianka skierowana do osób, które decydują się na zakup poduszki ortopedycznej w ramach profilaktyki. Nie wymaga ona dopasowania do kształtu szyi. Doskonale jednak zachowuje wentylacje. Kolejny typ pianki to pianka termoplastyczna. Inaczej określana jako visco elastic, lub pianka z pamięcią. Tego typu pianka z kolei przeznaczona jest do osób mających problemy ze schorzeniami kręgosłupa, w tym odczuwający bóle w okolicach pleców, szyi i karku. Pianka gwarantuje pełne podparcie głowy z równomiernym rozłożeniem sił nacisku na poduszkę. Ponadto dopasowuje się do temperatury i ułożenia ciała w czasie snu.
Poduszka ortopedyczna do spania na boku
W przypadku spania na boku istotne jest nie tylko po której stronie śpimy, ale i w jakim ułożeniu są nasze nogi. Ogólnie rzecz biorąc jest to pozycja korzystna dla zdrowia. Nie tylko redukuje napięcie mięśni, dobrze wpływa również na układ trawienny, oraz układ krążenia. Jedyną wadą jest zły wpływ na kształt piersi i twarzy.
Jeśli chodzi o rodzaj poduszki ortopedycznej to tu najlepszym rozwiązaniem jest poduszka w kształcie wałka. Charakteryzuje się ona przede wszystkim dodatkowym, pełnym wyprofilowaniem. Pozwala to na odciążenie kręgosłupa szyjnego. Utrzymują one prawidłowe ułożenie głowy, a jednocześnie wypełniają przestrzeń pomiędzy kręgosłupem a barkiem. Jeśli chodzi o twardość poduszki to powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta. W wielu przypadkach jednak poleca się modele twarde i średnio – twarde.
niedziela, 21 maja 2017
Korzyści ze stosowania poduszki ortopedycznej
Zaniżona odporność, problemy z układem oddechowym, trawiennym, czy schorzenia kręgosłupa. Skutki niedoboru snu odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu. Jeśli chodzi o odpowiednią jakość naszego snu to istotna jest nie tylko ilość godzin (statystycznie dorosły człowiek powinien przespać ok. 8 godzin na dobę), ale i jego jakość. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do spania. Warto więc nieco bardziej je sobie przybliżyć.
Stosowanie poduszki ortopedycznej – korzyści
Dzięki tego typu poduszkom rano budzimy się bez bólu i sztywności w okolicach pleców, szyi i karku. Redukują bowiem napięcie mięśni pozwalając przy tym na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa bez względu na pozycje w której się znajdujesz. Poduszki ortopedyczne do spania szczególnie dbają o kręgosłup szyjny. Poduszki ortopedyczne są doskonałym elementem profilaktyki, jak i rehabilitacji. Swoje zdrowotne właściwości poduszki zawdzięczają piance z jakiej są wykonane. Najważniejszą zaletą dobrej pianki jest odporność na odkształcenia. Dzięki temu z poduszek można korzystać przez długo okres czasu.
Ortopedyczna poduszka do spania na plecach
To właśnie pozycja na plecach jest uważana wśród specjalistów za pozycje najlepszą. Jedyną jej wada jest zwiększona tendencja do chrapania. Chroni zarówno szkielet, jak i układ trawienny. Dzięki tej pozycji zyskuje również nasza skóra. Minimalizuje się ryzyko zmarszczek.
Poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku. Właśnie taki rodzaj zalecany jest osobom zasypiającym na plecach. Gwarantuje ona utrzymanie głowy w jednej pozycji, jednocześnie kręgosłup szyjny nie zostaje wypchnięty do góry. Istotną kwestą jest również twardość poduszki. Miękkość nie jest wyznacznikiem wygody, a w przypadku wyżej wspomnianych poduszek w wielu przypadkach zaleca się modele średnio – twarde. Ich zalety to dobre podparcie głowy i odporność na odkształcenia.
piątek, 28 kwietnia 2017
Co to jest poduszka ortopedyczna?
Skutki niedoboru snu mogą okazać się groźnie nie tylko dla kręgosłupa. Cierpi na nich również m.in. układ odpornościowy, oddechowy, czy układ krążenia. W przypadku dobrej jakości snu nie liczy się bowiem tylko statystyczne 8 godzin jakie powinien przespać przeciętny, dorosły człowiek. Istotna jest jakość snu. W ostatnim czasie ogromnym zaufaniem cieszą się poduszki ortopedyczne do spania, warto zatem powiedzieć sobie o nich nieco więcej.
Co to jest poduszka ortopedyczna?
Poduszka ortopedyczna do spania pozwala na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa bez względu na pozycje w której się znajdujesz. Redukuje napięcie mięśni, dzięki czemu rano budzisz się bez uczucia bólu i sztywności w okolicach pleców, szyi i karku. Celem tego typu poduszek jest odciążenie kręgosłupa szyjnego. Z poduszek ortopedycznych warto korzystać jako formy profilaktyki. Często jednak zalecane są jako dodatkowy element rehabilitacji. O zdrowotnych właściwościach poduszki decyduje pianka z której jest wykonana. Główną zaletą dobrej pianki jest odporność na odkształcenia, która pozwala na długotrwałe użytkowanie.
Poduszka do spania na plecach
Pozycja do spania na plecach wśród specjalistów jest uważana za najbezpieczniejszą. Dba nie tylko o układ kostny, ale i układ pokarmowy (nie występuje np. refluks). Ta pozycja ma również dobry wpływ na wygląd naszej skóry, gdzie minimalizuje się ryzyko zmarszczek. Jedyną wadą spania na plecach jest tendencja do chrapania.
Jeśli chodzi o poduszkę do spania na plecach to najlepszym wyborem będzie dla Ciebie poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku. Tego typu poduszka utrzymuje głowę w jednej pozycji, a zarazem kręgosłup szyjny nie zostaje wypchnięty do góry. Warto też zastanowić się nad twardością poduszki. Nie zawsze bowiem miękka poduszka zapewnia wygodę. W przypadku poduszek ortopedycznych do spania na plecach w wielu przypadkach poleca się modele średnio –twarde. Nie tylko dają dobre podparcie, ale i nie odkształcają się.
piątek, 14 kwietnia 2017
Objawy chorego kręgosłupa? Takich dolegliwości się nie spodziewasz
Schorzenia kręgosłupa w większości przypadków kojarzą się nam z dokuczliwymi bólami w okolicach pleców, szyi i karku. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z innych objawów, które prawdopodobnie w ogóle nie kojarzą nam się z problemami z kręgosłupem, a nimi są. My postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej o tym co jeszcze może nas boleć w przypadku chorego kręgosłupa.
Od stóp po głów
Zaczynając od głowy tu często pojawiają się migreny. Oprócz dokuczliwego bólu głowy, który może mieć różny charakter migrenie mogą towarzyszyć takie objawy jak: zaburzenia widzenia (a nawet częściowa utrata wzroku), nudności, wymioty, mrowienia kończyn, czy w skrajnych przypadkach częściowa utrata czucia. Może też pojawić się utrata smaku, ból oczu, czy szumienie w uszach. Bardzo częstym objawem bóli kręgosłupa są trudności z oddychaniem, a nawet bóle w klatce piersiowej. Znaczna ilość pacjentów trafiając na odział ratunkowy uważa, że ma stan przedzawałowy, zwłaszcza, że bólom często towarzyszą nagłe skoki ciśnienia. Sam ból może by też promieniujący, tym samym atakuje mostek, żebra, czy łopatki. Dochodząc do bóli krzyżowych, a pozostając w bólach promieniujących, dolegliwości kręgosłupa mogą dawać podobne objawy co kamica nerkowa. W takim wypadku należy jak najszybciej wykonać badanie USG. W przypadku kobiet objawy mogą kojarzyć się z tymi odczuwanymi w czasie miesiączki.
Jak sobie pomóc?
Tu niezwykle ważna okazuje profilaktyka. Zatem jeśli niepokoją Cię pierwsze objawy – nie czekaj, tylko jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Szybka diagnoza umożliwia bowiem skuteczne leczenie. Nie od dziś wiadomo jak ważną rolę dla zdrowego kręgosłupa odgrywa jakość snu. Warto ją sobie podnieść chociażby poprzez stosowanie poduszek medycznych do spania. O ich cennych właściwościach dowiesz się czytając ten poradnik. Same poduszki chronią kręgosłup, minimalizując ryzyko wielu schorzeń, w tym wad postawy.
piątek, 7 kwietnia 2017
Najlepsza pozycja w czasie snu
Istnieje przysłowie ,,jesteś tym co jesz". W innym wypadku można by powiedzieć ,,jesteś tym jak śpisz". Jak się okazuje ułożenie ciała w czasie snu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Jeszcze inną kwestią są spory specjalistów na temat tego, która pozycja do spania jest najlepsza. Każda bowiem ma zarówno swoje wady, jak i zalety.
Zdrowy wypoczynek zawsze ważny
Niezależnie od pozycji w czasie snu powinniśmy zadbać o jego wysoką jakość, którą dziś nam jest coraz trudniej zapewnić. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do spania. Dzięki nim zachowujesz naturalną krzywiznę kręgosłupa bez względu na ułożenie ciała w czasie snu. Poduszki gwarantują też neutralne ułożenie głowy. Więcej zarówno na temat ich właściwego doboru, jak i właściwości zdrowotnych można przeczytać tutaj.
Pozycje w czasie snu
Za najlepszą pozycje uważa się spanie na plecach. W przypadku tej pozycji warto jednak zwrócić uwagę, by ręce i nogi były wyprostowane wzdłuż ciała. Wracając do zalet - pozycja dobrze wpływa na mięśnie karku, oraz pleców, a także na układ trawienny. Ponadto zyskuje wygląd naszej skóry, która nie tylko zyskuje świeżość, ale dłużej zachowuje młodość. Wadą spania na plecach jest zwiększona tendencja do chrapania.
Zupełnym przeciwieństwem jest spanie na brzuchu uznawane za najgorszą pozycje w czasie snu. Nie można zachować neutralnego kształtu kręgosłupa przez co powstaje ucisk na kręgi powodujący ból po przebudzeniu. Przez nieneutralne ułożenie głowy pojawiają się bóle szyi i karku. Jedyną zaletą jest lepsza praca górnych dróg oddechowych.
czwartek, 6 kwietnia 2017
Migrena a zdrowy sen
Częściej zapadają na nią kobiety. Choć nie można usunąć przyczyn, należy jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Mowa o migrenie, która potrafi znacznie utrudnić prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.
Migrena - przyczyny i objawy
Wyżej wspomnieliśmy o tym, że nie można wyleczyć przyczyn migreny. Dlaczego? Tak naprawdę bowiem nie udało się do tej pory ustalić bezpośredniej. W dzisiejszych czasach zwiększone ryzyko migreny mają osoby spędzające dużo czasu przed komputerem. Do charakterystycznych objawów migreny zalicza się przede wszystkim nasilony ból głowy mogący przybierać różną postać - od pulsującego, mrowienia, aż po uderzający. W niektórych przypadkach ból może trwać nawet do kilkunastu godzin. W przypadku migreny często mamy do czynienia z objawami dodatkowymi, np. zaburzeniami wzroku (częściowa, lub nawet całkowita utrata widzenia), nudności, wymioty, czy zaburzenia czucia.
Leczenie migreny
Zwiększone ryzyko migreny jest także w przypadku osób z niedoborem snu. Warto więc zadbać o jego wysoką jakość. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do spania. Dzięki nim rano obudzisz się bez bóli w okolicach pleców, szyi i karku, a co najważniejsze wypoczęty i zrelaksowany. Więcej na temat tego typu poduszek można przeczytać tutaj.
Ponadto w przypadku migreny należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Samo leczenie migreny to zazwyczaj środki farmakologiczne. Jeżeli np. lekarz stwierdzi, że przyczyną jest wada wzroku skieruje Cię do okulisty.
środa, 5 kwietnia 2017
Aktywność fizyczna seniorów
Osoby w starszym wieku - jak ważna w ich przypadku jest aktywność fizyczna? Okazuje się, że bardzo, bowiem nie tylko hamuje proces starzenia się, ale i w wielu sytuacjach pozwala odzyskać sprawność. Należy jednak podchodzić do tego z głową. Zatem jak powinni ćwiczyć seniorzy?
Dynamiczne siedzenie, a osoby starsze
W dobie siedzącego trybu życia często mówi się o tzw. dynamicznym siedzeniu, dzięki którym mięśnie, mimo pozycji siedzącej nie ulegają zastygnięciu. Wsparciem dla dynamicznego siedzenia są poduszki ortopedyczne. Skierowane do osób w każdym wieku, w tym do osób starszych. Jednym z przykładów mogą być dyski sensomotoryczne, które mogą służyć zarówno do siedzenia, jak i do ćwiczeń. Zwykle nie zaleca się więc korzystania z nich dłużej, niż 4 godziny dziennie. Tym bardziej seniorzy, gdzie jak wiadomo ich kości i stawy są dużo bardziej narażone na kontuzje, czy złamania. Odpowiednio dobrane ćwiczenia jednak mogą przynieść wiele korzyści, a przede wszystkim wzmocnić organizm. Więcej zarówno o dynamicznym siedzeniu, jak i poduszkach ortopedycznych można przeczytać tutaj.
Idealne treningi dla seniorów
Osoby w starszym wieku powinny przede wszystkim dużo spacerować, by maksymalnie dotleniać organizm. W ostatnim czasie sporą popularność zyskał też nordic walking. Ponadto jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej jest pływanie, które nie tylko odciąża kręgosłup, redukuje napięcie mięśni, ale i wspomaga układ oddechowy, czy układ krążenia, tym samym poprawiając ogólne samopoczucie. Dla chcących się poruszać idealną propozycja będzie Zumba Gold, czyli zajęcia z Zumby skierowane dla osób starszych, Tego typu treningi charakteryzują się mniejszą intensywnością.
Ćwiczenia jako rehabilitacja
Wyżej wspomnieliśmy o udziale zdrowego ruchu w hamowaniu procesu starzenia się. Tymczasem treningi często mogą być dodatkowym elementem rehabilitacji np. po udarze mózgu przywracając częściową, a czasem i całkowitą sprawność.
wtorek, 4 kwietnia 2017
Zumba - fitness i sztuka?
W ostatnim czasie zyskała ogromną popularność nie tylko jako sposób na poprawę kondycji, ale i doskonałą formę spędzania wolnego czasu. Zumba - bo o niej mowa skierowana jest do osób w każdym wieku. A skąd się wzięła?
Przypadek pewnych zajęć
Początki Zumby sięgają początku lat 90-tych, w Kolumbii, kiedy to tancerz, choreograf Alberto ,,Beto" Perez pracując jako instruktor fitness pewnego dnia zapomniał płyt z muzyką do zajęć. Wówczas wziął z samochodu płyty z ulubionymi, latynoskimi utworami i kazał improwizować do niej trenującym. Taka forma przeprowadzania zajęć wkrótce stała się popularna nie tylko w całej Kolumbii, ale i innych kontynentach.
Zumba - co to jest?
Jak już wyżej zostało wspomniane Zumba łączy elementy fitness i tańców latynoamerykańskich. Każda choreografia łączy m.in. elementy hip -hopu, samby, salsy, merenque, soci, czy Bolliwood. Więcej na temat Zumby można przeczytać tutaj. Zumba dzieli się na poszczególne kategorie - m.in. Zumbę Kids, Zumbę Gold, czy Aqua Zumbę. Choreografie poszczególnych zajęć uzależnione są od inwencji twórczej prowadzącego.
piątek, 31 marca 2017
Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?
Dobra jakość snu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejsza się ryzyko wielu schorzeń i wad podstawy. Ponadto podnosi się odporność organizmu, koncentracja i wydajność w ciągu dnia. Samo samopoczucie w ciągu dnia staje się lepsze. Wyspani rzadziej zapadamy na depresje, czy choroby związane z sercem i układem krążenia. Odpowiednia jakość snu to także zmniejszone ryzyko nowotworów. Nie mniej jednak aktualnie trudno zadbać nam o sen dobrej jakości. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do spania. Ich zdrowotne zastosowanie zależy jednak od odpowiedniego doboru.
Co wziąć pod uwagę przed kupnem poduszki?
Przede wszystkim wzrost, wagę, a także szerokość barków mierzoną od podstawy szyi do głowy kości ramiennej. Istotną informacją jest również pozycja w której śpisz. To właśnie na tej podstawie dobierany jest rodzaj poduszki.
Poduszki ortopedyczne – rodzaje
Dla śpiących na boku zalecana jest poduszka w kształcie wałka. Zasypiając na plecach najlepsza będzie dla Ciebie poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku. Dla śpiących na brzuchu najlepszą opcją będzie dla Ciebie poduszka w kształcie gwiazdy
Dla śpiących na brzuchu – poduszka w kształcie gwiazdy
Spanie na brzuchu niestety nie jest wskazane dla naszego zdrowia. Przede wszystkim głowa nie zachowuje prawidłowego ułożenia. Traci też na tym cała sylwetka. Śpiąc na brzuchu narażamy się też na bóle w okolicach karku. Sam nacisk na kręgi również powoduje poranne bóle kręgosłupa. Do nielicznych zalet spania w tej pozycji zalicza się odpowiednią pracę górnych dróg oddechowych. Zaletą spania na brzuchu jest natomiast dobra praca górnych dróg oddechowych.
W związku z tym należało maksymalnie zminimalizować szkody spania w tej pozycji. W odpowiedzi więc na rynku pojawiły się wyżej wspomniane poduszki w kształcie gwiazdy. Zarówno głowa, jak i szyja (mimo niekorzystnej pozycji) mają dobre podparcie. Nie zaleca się jednak ich osobom mającym problemy z bólami kręgosłupa.
wtorek, 28 lutego 2017
Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?
Nic dziwnego, że poduszki ortopedyczne do spania cieszą się tak dużym zaufaniem wśród klientów. Przede wszystkim gwarantują zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dzięki nim również rano budzimy się wypoczęci i gotowi do działania. Redukuje się bowiem napięcie mięśni, co likwiduje bóle w okolicach pleców, szyi i karku. Poduszki ortopedyczne do spania skierowane są do osób w każdym wieku. Są doskonałą formą profilaktyki, często zaleca się je jednak jako dodatkową formę rehabilitacji. Poduszki ortopedyczne mają dobry wpływ na kręgosłup szyjny. Ich medyczne zastosowanie zależy jednak od odpowiedniego doboru.
Rodzaje pianek
Wśród kilku typów dostępnych na rynku wśród tych najczęściej stosowanych zalicza się piankę poliuretanową (działanie profilaktyczne), która nie wymaga dopasowania do kształtu szyi doskonale zachowuje jednak wentylacje. Kolejny rodzaj to pianka termoplastyczna (dodatkowy element rehabilitacji). Gwarantuje pełne podparcie głowy z równomiernym rozłożeniem sił nacisku na poduszkę. Reaguje również na temperaturę i ułożenie ciała w czasie snu.
Poduszki ortopedyczne – zanim kupie
Należy wziąć pod uwagę wzrost, wagę, czy szerokość barków mierzoną od podstawy szyi do głowy kości ramiennej. Konkretny rodzaj poduszek dobierany jest jednak na podstawie pozycji w której śpisz.
Rodzaje poduszek ortopedycznych
W związku z tym mamy takie rodzaje poduszek jak poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku (dla śpiących na plecach), poduszkę w kształcie gwiazdy (dla śpiących na brzuchu), oraz poduszkę w kształcie wałka (dla śpiących na boku).
Gdzie kupić?
Poduszki głownie można spotkać w każdym sklepie z asortymentem do rehabilitacji. Do kupienia są również w sklepach z tradycyjną pościelą. W internecie mamy również wiele firm specjalizujących się w produkcji poduszek ortopedycznych.
Dodatkowe zalety
To łatwość w utrzymaniu, oraz estetyka dzięki której poduszki dobrze się prezentują. Ponadto są wytrzymałe i odporne na odkształcenia, dzięki czemu zachowują swoją jakość przez długo okres czasu.
poniedziałek, 20 lutego 2017
Co to jest pianka Memory?
80% społeczeństwa w wieku od 25 do 60 lat. To statystyki pokazujące ilość pacjentów skarżących się na problemy z kręgosłupem. Niestety, kiedyś tego typu dolegliwości głównie spotykane były wśród osób starszych. Aktualnie problem ten dotyka coraz młodszych. Wpływ na to ma wiele czynników, a jednymi z najczęściej wymienianych jest siedzący tryb życia i nienormowany czas pracy. Nie bez kozery mówi się, że skutki siedzącego trybu życia to jeden z problemów cywilizacyjnych XXI wieku. W odpowiedzi na ten problem pojawiły się na rynku poduszki ortopedyczne do spania. O ich zdrowotnych właściwościach decyduje pianka z której jest wykonana. Wśród pianek dostępnych na rynku można wyróżnić piankę memory.
Pianka memory – co to jest?
Pianka memory inaczej może być określana jako pianka termoplastyczna, vosco elastic, lub pianka z pamięcią. Badania nad tego typu piankami przeprowadzano już przez ośrodek NASA w latach 60-tych. Zaletą pianek memory jest powrót do pierwotnego kształtu nawet pod wpływem silnego nacisku. Początkowo tego typu pianka wykorzystywana była przy produkcji łóżek dla osób stale leżących. Aktualnie z powodzeniem sprawdza się w przypadku poduszek ortopedycznych. Pianki memory przeznaczone są do osób w każdym wieku.
Dzięki licznym właściwościom pianki idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Podtrzymując ciało dokładnie rozkładają nacisk wywierany na poduszkę. Tym samym pozbywamy się nieprzyjemnych bóli w okolicach kręgosłupa. Podnosi się tym samym komfort wypoczynku w czasie snu. Nasza noc jest zdrowa, a co najważniejsze nieprzerwana. Jak już wyżej zostało wspomniane pianki memory skierowane są do osób w każdym wieku. W przypadku osób starszych więc zapobiegają m.in. odleżynom.
Dodatkowe informacje
Zakup poduszki ortopedycznej w każdej sytuacji warto wcześniej omówić z lekarzem. Choć tego typu poduszki mają liczne zastosowania medyczne nie są jednak refundowane. Ich dodatkowe zalety to natomiast wygoda, łatwość w utrzymaniu, oraz estetyka.
sobota, 4 lutego 2017
Jak spać na poduszce ortopedycznej?
Oto jest pytanie! Bo czy spanie na poduszce ortopedycznej, to to samo co spanie na „normalnej”? W pewnym sensie nie chociażby dlatego, że głównym założeniem poduszki ortopedycznej jest nie tylko zdrowy wypoczynek, ale i rehabilitacja urazów, czy schorzeń kręgosłupa. Zatem jak spać na poduszce ortopedycznej?
Wszystko zależy od pozycji
Oczywiście mowa tu o pozycji w której zasypiasz. Dlatego krótko sobie o nich powiemy. Jak wiadomo najbezpieczniejszą pozycją jest spanie na plecach. W tym przypadku więc zalecana jest poduszka ortopedyczna niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku. Dość kontrowersyjnie wygląda kwestia spania na boku, bowiem tu zdania są mocno podzielone, gdzie jedni twierdzą, że spanie na lewym boku niweluje w wielu przypadkach uczucie nudności i bóli żołądka (kobiety w ciąży), inni z kolei twierdzą, że spanie na tym boku ma zły wpływ na takie narządy jak płuca, czy serce, dlatego lepiej jest zasypiać na boku prawym. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku najlepszym wyborem poduszki jest ta w kształcie ,,wałka”. Najmniej korzystną pozycją jest spanie na brzuchu, w związku z tym postanowiono wymyśleć poduszkę, która zabierze najwięcej szkód wynikających spania w tej pozycji. Wymyślono więc poduszkę w kształcie gwiazdy.
Główne zadanie poduszki ortopedycznej
Trzeba wspomnieć o tym, że głównym zadaniem poduszek ortopedycznych jest dbanie zarówno o kręgosłup, jak i mięśnie, gdzie pomimo to możemy zasypiać w naszej naturalnej pozycji (tak zwane zachowanie naturalnej krzywizny w czasie snu).
wtorek, 31 stycznia 2017
Czy poduszki ortopedyczne są wygodne?
Poduszki ortopedyczne w ostatnich latach cieszą się sporym zaufaniem wśród zadowolonych klientów. Pytanie, dlaczego są tak popularne? Przede wszystkim dlatego, że pomagają przy wielu schorzeniach, czy urazach kręgosłupa, mięśni i stawów. Ponadto używane są w celach profilaktycznych, bo to co można powiedzieć o poduszkach ortopedycznych, to fakt, że dzięki nim pozbywamy się uczucia tak zwanej „sztywności” zarówno kręgosłupa, jak i mięśni. To uczucie dziś towarzyszy nam bardzo często, zwłaszcza jak pracujemy od rana do wieczora, będąc ciągle zestresowani i przemęczeni. Dzięki poduszkom ortopedycznym budzimy się wypoczęci i pełni energii. Wielu z Was z pewnością jednak zastanawia się, czy poduszki ortopedyczne są wygodne? Są, bardzo, pod warunkiem jednak, że odpowiednio się je dobierze.
Rodzaje poduszek ortopedycznych
Bo odpowiedni dobór poduszki ortopedycznej, to taki który dostosowany jest do pozycji w której zasypiamy. W związku z tym jeśli zasypiasz na plecach, to najlepszym rozwiązaniem okaże się poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku. Poduszka w kształcie ,,wałka”, to opcja dla tych, co kochają spać na boku. Jak wiadomo większość specjalistów alarmuje, że najmniej korzystną pozycją do spania, jest spanie na brzuchu. Dlatego i tu wynaleziono rozwiązanie, mianowicie poduszkę w kształcie „gwiazdy”, która najbardziej likwiduje „szkody” spania właśnie w tej pozycji. W przeciwnym razie nieodpowiedni dobór poduszek zamiast pomóc może zaszkodzić.
środa, 25 stycznia 2017
Czy poduszka ortopedyczna jest refundowana?
Poduszka ortopedyczna, to jeden z ostatnich hitów jeśli chodzi o dziedzinę rehabilitacji. Zadowoleni klienci korzystają z niej, w ramach dodatkowej formy rehabilitacji, jak i profilaktyki. A skoro to produkt rehabilitacyjny, czy jest zatem refundowany?
I tu jest niestety nie małe zaskoczenie, bo mimo, iż poduszki ortopedyczne, są tak często wykorzystywane w celach rehabilitacyjnych to nie są refundowane. Zatem w przypadku których sprzętów można liczyć na dofinansowania?
Wózki inwalidzkie i nie tylko
A w przypadku wózków inwalidzkich liczy się nie tylko ich wielkość, ale i rodzaj, zwłaszcza, że aktualnie ich technologia poszła zdecydowanie do przodu. Jeszcze inne sprzęty, to chodziki, które wspierają prawidłową postawę, czy balkoniki. A przeciwieństwie do poduszki ortopedycznej refundowane są na przykład materace przeciwodleżynowe. Kolejne z tej grupy to rowery, czy bieżnie przeznaczone do rehabilitacji.
Dofinansowanie krok po kroku
Przede wszystkim najpierw należy zwrócić się do miejscowego MOPS-u, lub PCPR-u z zapytaniem, czy w swojej sytuacji finansowej mogę liczyć na dofinansowanie. Niezbędna jest także opinia lekarza, który zaleca dofinansowanie danego sprzętu rehabilitacyjnego. Następnie należy uzupełnić niezbędną dokumentacje w skład której wchodzi: ksero wnioski (wydane przez NFZ), oświadczenie o miesięcznych dochodach zarówno osoby starającej się o dofinansowanie, jak i jej opiekuna.
Dochód ten musi zostać przeliczony na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym. Wśród niezbędnej dokumentacji zalicza się też faktura na konkretny sprzęt ortopedyczny, środek pomocniczy, a także orzeczenie o niepełnosprawności (wraz z jego stopniem). Potrzebny jest również numer NIP, oraz wypełniony wniosek zawierający informacje o dofinansowaniu. dofinansowania.
wtorek, 24 stycznia 2017
Jakie buty na fitness?
Czyli mówimy o sytuacji w której liczy się przede wszystkim wygoda. A zatem odpowiadając na pytanie ,,Jakie buty do fitness”, jednocześnie powiemy o tym jakie warunki powinny spełniać, by były użyteczne.
Stabilizacja
Bo na salach fitness nie trudno o poślizgnięcie, czy o upadek. Zwłaszcza, gdy w czasie ćwiczeń korzystamy z akcesoriów takich jak hantle, czy piłki. W związku z tym buty muszą zapewnić nie tylko stabilizacje, ale i amortyzacje. Warto, aby szczególnie na początku trenowania posiadały większą przyczepność. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem okazują się buty sznurowane, które nie tylko zapobiegają zwichnięciom kostki, ale i urazom kolan. Podeszwa powinna być twarda.
Paradoksalnie do podeszwy same buty natomiast powinny być lekkie, oraz wykonane z materiałów przepuszczających jak najwięcej powietrza tak, aby stopy nie pociły się. I tu najlepszym rozwiązaniem okazują się buty z naturalnej skóry, lub takie, które otacza przewiewna siateczka.
Jak dobrać ciężar hantli?
Mimo, że w przypadku kobiet trening siłowy również jest wskazany, to dobór odpowiednich hantli jest bardzo ważny. Czym się więc kierować?
Określ swoje możliwości
Czyli dobór hantli w zależności od stopnia zaawansowania trenującej. Dlatego na początek najlepsze są hantle zarówno regulowane, bitumiczne, jak i żeliwne. Zwłaszcza jeśli Twoim założeniem są jędrne ramiona, lub szczupła sylwetka. W przypadku hantli jak dobrze wiemy ważny jest zarówno materiał, jak i ich waga. Jak łatwo się domyśleć im dłużej trenujesz, tym na cięższe hantle możesz sobie pozwolić. Przykładowo na początku dobrze jeśli hantle ważą 0,5 kilograma.
W przypadku zaawansowanych treningów jednak możesz pozwolić sobie na hantle ważące do nawet 5 kilogramów. To jak dobrać ciężar hantli zależy tylko od Ciebie. Przede wszystkim zwróć uwagę na treningu, czy przy podnoszeniu nie trzęsą Ci się ręce, jeśli tak, od razu zmniejsz ciężar hantli. Przy odpowiedniej wadze hantli jesteś w stanie zrobić do nawet kilkunastu uniesień.
Redukcja bez treningu cardio?
Jak się okazuje jest to możliwe. Przy czym trzeba się liczyć z dodatkowymi warunkami, czyli krótko mówiąc – im mniej trenujemy, tym mniej jemy.
Ale dlaczego nie chcemy cardio?
Trening cardio głównie polega na minimum półgodzinnym bieganiu najlepiej w określonym terenie. Choć w gruncie rzeczy nie musimy mu poświęcać wiele czasu, to trening cardio polega na wyrobieniu około 11 kilometrów dziennie, a to co głównie charakteryzuje ten trening, to systematyczność, która często zniechęca. W związku z tym chcemy przynajmniej zminimalizować ten trening. W tym celu jednak musimy bardziej skupić się na diecie. Pojedźmy do niej jednak z głową.
Brak dostarczania odpowiednich wartości odżywczych może doprowadzić do zwiększonego zmęczenia organizmu, w tym zaniżenia nastroju i koncentracji. Alternatywą dla treningu cardio okazują się także treningi siłowe, które z kolei wiążą się z większym wysiłkiem fizycznym. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku warto zasięgnąć porady eksperta.
Subskrybuj:
Posty (Atom)