środa, 25 stycznia 2017

Czy poduszka ortopedyczna jest refundowana?

Czy poduszka ortopedyczna jest refundowana?

Poduszka ortopedyczna, to jeden z ostatnich hitów jeśli chodzi o dziedzinę rehabilitacji. Zadowoleni klienci korzystają z niej, w ramach dodatkowej formy rehabilitacji, jak i profilaktyki. A skoro to produkt rehabilitacyjny, czy jest zatem refundowany? 

I tu jest niestety nie małe zaskoczenie, bo mimo, iż poduszki ortopedyczne, są tak często wykorzystywane w celach rehabilitacyjnych to nie są refundowane. Zatem w przypadku których sprzętów można liczyć na dofinansowania? 

Wózki inwalidzkie i nie tylko 


A w przypadku wózków inwalidzkich liczy się nie tylko ich wielkość, ale i rodzaj, zwłaszcza, że aktualnie ich technologia poszła zdecydowanie do przodu. Jeszcze inne sprzęty, to chodziki, które wspierają prawidłową postawę, czy balkoniki. A przeciwieństwie do poduszki ortopedycznej refundowane są na przykład materace przeciwodleżynowe. Kolejne z tej grupy to rowery, czy bieżnie przeznaczone do rehabilitacji. 

Dofinansowanie krok po kroku 


Przede wszystkim najpierw należy zwrócić się do miejscowego MOPS-u, lub PCPR-u z zapytaniem, czy w swojej sytuacji finansowej mogę liczyć na dofinansowanie. Niezbędna jest także opinia lekarza, który zaleca dofinansowanie danego sprzętu rehabilitacyjnego. Następnie należy uzupełnić niezbędną dokumentacje w skład której wchodzi: ksero wnioski (wydane przez NFZ), oświadczenie o miesięcznych dochodach zarówno osoby starającej się o dofinansowanie, jak i jej opiekuna. 

Dochód ten musi zostać przeliczony na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym. Wśród niezbędnej dokumentacji zalicza się też faktura na konkretny sprzęt ortopedyczny, środek pomocniczy, a także orzeczenie o niepełnosprawności (wraz z jego stopniem). Potrzebny jest również numer NIP, oraz wypełniony wniosek zawierający informacje o dofinansowaniu. dofinansowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz