środa, 5 kwietnia 2017

Aktywność fizyczna seniorów

Osoby w starszym wieku - jak ważna w ich przypadku jest aktywność fizyczna? Okazuje się, że bardzo, bowiem nie tylko hamuje proces starzenia się, ale i w wielu sytuacjach pozwala odzyskać sprawność. Należy jednak podchodzić do tego z głową. Zatem jak powinni ćwiczyć seniorzy? 

Dynamiczne siedzenie, a osoby starsze 


W dobie siedzącego trybu życia często mówi się o tzw. dynamicznym siedzeniu, dzięki którym mięśnie, mimo pozycji siedzącej nie ulegają zastygnięciu. Wsparciem dla dynamicznego siedzenia są poduszki ortopedyczne. Skierowane do osób w każdym wieku, w tym do osób starszych. Jednym z przykładów mogą być dyski sensomotoryczne, które mogą służyć zarówno do siedzenia, jak i do ćwiczeń. Zwykle nie zaleca się więc korzystania z nich dłużej, niż 4 godziny dziennie. Tym bardziej seniorzy, gdzie jak wiadomo ich kości i stawy są dużo bardziej narażone na kontuzje, czy złamania. Odpowiednio dobrane ćwiczenia jednak mogą przynieść wiele korzyści, a przede wszystkim wzmocnić organizm. Więcej zarówno o dynamicznym siedzeniu, jak i poduszkach ortopedycznych można przeczytać tutaj. 

Idealne treningi dla seniorów 


Osoby w starszym wieku powinny przede wszystkim dużo spacerować, by maksymalnie dotleniać organizm. W ostatnim czasie sporą popularność zyskał też nordic walking. Ponadto jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej jest pływanie, które nie tylko odciąża kręgosłup, redukuje napięcie mięśni, ale i wspomaga układ oddechowy, czy układ krążenia, tym samym poprawiając ogólne samopoczucie. Dla chcących się poruszać idealną propozycja będzie Zumba Gold, czyli zajęcia z Zumby skierowane dla osób starszych, Tego typu treningi charakteryzują się mniejszą intensywnością. 

Ćwiczenia jako rehabilitacja 


Wyżej wspomnieliśmy o udziale zdrowego ruchu w hamowaniu procesu starzenia się. Tymczasem treningi często mogą być dodatkowym elementem rehabilitacji np. po udarze mózgu przywracając częściową, a czasem i całkowitą sprawność. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz